widok-z-monte-pellegrino, Palermo Sycylia

Sycylia nie puszcza nikogo, czaruje i przyciąga

And anyone who has once known this land can never be quite free from the nostalgia for it. 

 – D. H. Lawrence

Lawrence idealnie ujął moje uczucia w tych słowach. Część mojego serca zostało na Sycylii i na zawsze tam pozostanie. Zakochałam się bezgranicznie w tej wyspie. Urzekające położenie, dzika i niebezpieczna roślinność. Przyroda i krajobraz Sycylii zapierają dech w piersiach i odciskają mocny ślad, którego nie sposób nigdy wymazać.

Mondello – rajska plaża

Będąc na weekend w Palermo, jeden dzień poświęciliśmy na przyrodę. Wybraliśmy się na cudowną plażę w Mondello. Było co prawda bardzo wietrznie, ale to nie przeszkadzało nikomu w powolnych, sennych spacerach brzegiem plaży. Rodziny z dziećmi, pieski, staruszkowie przechadzający się pod rękę, czy młodzi-odważni wskakujący bez namysłu do zimnego morza. Mondello było kiedyś małą rybacką wioską, położoną u stóp Monte Pellegrino, dziś przyciąga nie tylko rybaków, ale i przybyszów, pragnących odetchnąć i dać się zaczarować tym rajskim widokiem.

Dojedziemy tam bez problemu z Palermo, autobusem 806 spod teatru Politeama Garibaldi. W niedzielne południa autobus jest okupowany przez mieszkańców, chcących uciec od miejskiego zgiełku. Wystarczy kilkanaście minut, aby znaleźć się z tym cudownym miejscu, tak spokojnym w wiosenne dni.

Plaża w Mondello, Palermo, SycyliaPlaża w Mondello, Palermo, Sycylia

Monte Pellegrino

Po wypoczynku na plaży w Mondello, wsiedliśmy w autobus, aby dotrzeć na sam szczyt Monte Pellegrino. Najlepsze w Monte Pellegrino jest droga na Monte Pellegrino. Strome, kręte, wąskie uliczki, po których kierowca autobusu jedzie jak szalony, trąbiąc co chwila na zakrętach i dając znać innym, że nadjeżdża i mają mu się usunąć z drogi.

Monte Pellegrino, Palermo, Sycylia

Sanktuarium św. Rozalii

Wjeżdżając na szczyt Monte Pellegrino widzimy kościół, a raczej grotę, która przypomina o patronce miasta – świętej Rozali. Wyrzekła się ona dóbr doczesnych i jako pustelnica żyła w grocie na Monte Pellegrino. Patronką Palermo została za sprawą cudu, ratując mieszkańców Palermo przed epidemią dżumy w XVII wieku. Podobno przyniesienie jej odnalezionych szczątek do miasta zatrzymało zarazę, a święta Rozalia do dziś pomaga chorym i utrapionym, którzy przynoszą do groty na Monte Pellegrno symboliczne przedmioty, związane z ich modłami.

Wchodząc do tego miejsca widzimy ołtarzyk pełen przeróżnych przedmiotów. Suknia ślubna. Ogromna suknia ślubna. Małe ubranka dla dzieci, protezy, kwiaty czy zabawki. Grota ma w sobie niesamowity klimat. Wilgoć. Krople spadające ze skał. Gra świateł na ścianach. Niesamowite miejsce.

Sanktuarium Św. Rozalii, Palermo, Sycylia

Nie musimy jednak daleko oddalać się od miasta, aby dostrzec szczególne podejście mieszkańców do religii. Całe Palermo jest pełne małych kapliczek, które znajdziemy na każdym rogu. Ozdobione, udekorowane świeżymi czy sztucznymi kwiatami, czasami znajdziemy tam butelkę po piwie zamiast flakonika, ale to Sycylijczycy, nie przejmują się. Wierzą mocno. Wierzą w cuda i jak pięknie to wytłumaczył G.H. Grudziński, w cudach jest coś czego szukają:

Południe kocha się w cudach jak ludzie samotni w snach. W cudach bowiem, w tęsknocie do nich i oczekiwaniu na nie – człowiek odnajduje nadzieję, że można uciec rzeczywistości, jeśli jest zbyt okrutna.

Kaplica w Palermo, Sycylia

Palermo sprzed wieków

Położona w dolinie Conca d’Oro wyspa Słońca zachwyca i fascynuje niezmiennie od tysięcy lat. Gorące, wilgotne powietrze, dziwaczna i bujna roślinność. Miasto otoczone gajami pomarańczowymi i cytrynowymi, a tuż za miastem na zboczach Monte Pellegrino plantacje kaktusów, których pozostałości możemy oglądać do dziś. Dziś wokół Palermo nie znajdziemy już tych samych arabskich ogrodów, a normandzkie pałace cichutko oddają ostatnie tchnienie. Dziś Palermo jest miastem ruin, porośniętych bluszczem, ale to właśnie sprawia, że jest takie niezwykłe i kryje w sobie niejedną tajemnicę. Jadąc na Monte Pellegrino widzimy jeszcze gdzieniegdzie dziko rosnące opuncje, a zapach różnorodnych kwiatów sprawia, że czujemy się jak w bajce.  Przyroda na Sycylii jest bardziej fascynująca niż niejeden zabytek. Kryje ona w sobie historię wyspy, jednocześnie odzwierciedlając jej groźny charakter.

Monte Pellegrino, Palermo, SycyliaPrzyroda na Monte Pellegrino, Palermo, Sycylia

Klimat tej wyspy i jej niezwykłość tworzy sycylijska przyroda. Piękna, zachwycająca, ale mająca w sobie pierwiastek niebezpieczeństwa. Góry, niebiańskie plaże i bujne bluszcze, oplatające ruiny. To krajobraz, którego nie da się zapomnieć. To krajobraz, dzięki któremu Sycylia pochłania nas w swoje macki i nie puszcza już nigdy.

Mam na imię Karolina, mam 24 lata i od kilku lat moje życie jest niesamowitą przygodą. Mieszkam we Wrocławiu, gdzie studiuję i pracuję, ale w każdej wolnej chwili staram się uciekać na chwilę do innych krajów, by poznawać ich uroki. Więcej...
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.